Siostry zakonne

Dom Generalny
ul. Szpitalna 10
e-mail: [email protected]

Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego jest żeńska gałęzią Zakonu Ducha Świętego, który powstał w XII wieku, we Francji. Założycielem Zakonu jest bł. Gwidon z Montpellier.

W Chmielniku Siostry żyją i pracują od 1922 roku. Mieszkały w różnych miejscach tego miasta, w zależności od dzieła, które prowadziły. Obecnie Siostry mieszkają przy ul. Dygasińskiego 2. W tym okresie siostry prowadziły Szkolę Zawodową, internat, opiekowały się zabytkowym kościółkiem Trójcy Świętej, pracowały w szpitalu, w przychodni, prowadziły przedszkole, pracowały przy parafii, w katechizacji i w kancelarii parafialnej, prowadziły kursy zawodowe.

Obecną wspólnotę tworzy  5 sióstr:

• s. Gracjana Pawełczak – przełożona Domu,
  • s. Antonilla Koba
  • s. Antonina Wojdła
  • s. Boguchwała Perlak
  • s. Damaria Bazak

Siostry pracują w Szkole Podstawowej i w Przedszkolu jako nauczyciele religii. Poza tym dbają o wystrój kościoła; dekoracje kwiatowe, czystość bielizny kościelnej. Prowadzą Świetlicę Środowiskową dla młodzieży. Swoją codzienną modlitwą otaczają kościół lokalny, w którym przyszło im żyć i pracować oraz ludzi, z którymi współpracują i którym służą.