W dniach 24 lutego – 3 marca 2025 r. – 50 – osobowa grupa uczestniczyła w Pielgrzymce po Grecji szlakiem św. Pawła. Trasa pątnicza prowadzi przez miejsca, które św. Paweł odwiedzał podczas swoich misji opisanych w Dziejach Apostolskich i Listach Apostolskich.
Główne miejsca odwiedzane podczas pielgrzymki:
1. Saloniki (Tesaloniki) – drugie co do wielkości miasto Grecji, gdzie św. Paweł nauczał i założył wspólnotę chrześcijańską. Zwiedza się tu Bazylikę św. Dymitra, patrona miasta, oraz ruiny starożytnego forum.
2. Veria (Berea) – miasto, w którym św. Paweł nauczał miejscowych Żydów i Greków. Znajduje się tu pomnik Apostoła oraz miejsce upamiętniające jego pobyt.
3. Kawalla (dawne Neapoli) – port, do którego św. Paweł przypłynął z Troady, rozpoczynając misję w Europie. Niedaleko znajduje się Filippi.
4. Filippi – ruiny starożytnego miasta, gdzie Paweł ochrzcił pierwszą Europejkę, Lidię. Można tu zobaczyć pozostałości więzienia, w którym Apostoł przebywał, oraz teatr i bazylikę.
5. Delfy – miejsce znane z wyroczni Apollina, odwiedzane w kontekście zderzenia chrześcijaństwa z pogańską kulturą antyczną.
6. Ateny – stolica Grecji, gdzie św. Paweł przemawiał na Areopagu, głosząc jednego, nieznanego Boga. Zwiedzanie Akropolu, Partenonu i starożytnej agory.
7. Korynt – jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymki, ponieważ św. Paweł spędził tu półtora roku, głosząc i zakładając wspólnotę. Można zobaczyć ruiny świątyni Apollina, bema (trybunę, z której przemawiał Apostoł) oraz kanał koryncki.
Podczas podróży pielgrzymi uczestniczą w mszach świętych odprawianych w historycznych miejscach, modlitwach i konferencjach poświęconych nauczaniu św. Pawła. Jest to czas refleksji nad jego listami i przesłaniem dotyczącym wiary, odwagi i misji ewangelizacyjnej.
Pielgrzymka szlakiem św. Pawła to nie tylko podróż śladami Apostoła Narodów, ale także okazja do spotkania się z historią pierwszych chrześcijan i kulturą starożytnej Grecji. To wyjątkowe przeżycie duchowe i historyczne, które pozwala lepiej zrozumieć zarówno Biblię, jak i początki chrześcijaństwa w Europie.